Tüfek, Mikrop ve Çelik KATEGORİ SAYFASI

National Geographic – Tüfek, Mikrop ve Çelik : 3 – Tropikal Bölgelerde

National Geographic ekibi “Tüfek, Mikrop ve Çelik” adlı 3 bölümlük bir belgesel serisi ile izleyicinin karşısında. “Pulitzer” adlı bir ödül sahibi olan bu kitabın “büyük yankı” uyandıran, enfes belgeseli. Belgesel şu sorulara cevap arıyor; “Fetih edenler ve fetih edilenler” neden bazıları fethederken bazıları fethediliyor? Bu soru insanlık tarihinin altında yatan bir soru. Uzun bir süre bu soruyu cevaplamaya çalışan fizyoloji profesörü Jared Diamond’a göre bunun nedeni, çok tanıdık bir üçlüde saklı.
Bölüm 3: Tropikal Bölgelerde | Üçüncü bölüm Tropikal Bölgelerde, araştırmayı Afrika’ya doğru genişletiyor ve kıtanın Avrupalılar tarafından kolonileştirilmesinin ilk teşebbüslerini inceliyor. Amerika’nın ele geçmesinde etkili olan Tüfek, Mikrop ve Çelik, Afrika’yı alt etmede neden başarılı olamıyor?
 

National Geographic – Tüfek, Mikrop ve Çelik : 2 – Fetih

National Geographic ekibi “Tüfek, Mikrop ve Çelik” adlı 3 bölümlük bir belgesel serisi ile izleyicinin karşısında. “Pulitzer” adlı bir ödül sahibi olan bu kitabın “büyük yankı” uyandıran, enfes belgeseli. Belgesel şu sorulara cevap arıyor; “Fetih edenler ve fetih edilenler” neden bazıları fethederken bazıları fethediliyor? Bu soru insanlık tarihinin altında yatan bir soru. Uzun bir süre bu soruyu cevaplamaya çalışan fizyoloji profesörü Jared Diamond’a göre bunun nedeni, çok tanıdık bir üçlüde saklı. Bölüm 2: Fetih | İkinci bölüm Fetih, Yeni Dünya’daki Avrupalı zaferine odaklanıyor. Bu zafer, Avrupalıların gelişmiş silah teknolojisine mi bağlı, yoksa herhangi bir insandan daha ölümcül bir düşmana mı?

National Geographic – Tüfek, Mikrop ve Çelik : 1 – Cennette

National Geographic ekibi “Tüfek, Mikrop ve Çelik” adlı 3 bölümlük bir belgesel serisi ile izleyicinin karşısında. “Pulitzer” adlı bir ödül sahibi olan bu kitabın “büyük yankı” uyandıran, enfes belgeseli. Belgesel şu sorulara cevap arıyor; “Fetih edenler ve fetih edilenler” neden bazıları fethederken bazıları fethediliyor? Bu soru insanlık tarihinin altında yatan bir soru. Uzun bir süre bu soruyu cevaplamaya çalışan fizyoloji profesörü Jared Diamond’a göre bunun nedeni, çok tanıdık bir üçlüde saklı. Bölüm 1: Cenette | Birinci bölüm Cennette, Bereketli Hilal’den Yeni Dünya’ya, başarılı tarımın karmaşık uygarlıklarda ani bir artışa sebep olduğunu savunurken, Papua Yeni Gine’den Orta Doğu’ya uzanan kanıtlar sunuyor.